PxPixel
İstanbul'un İlçeleri
Arnavutköy is one of İstanbul'un İlçeleri.

1. Arnavutköy

İstanbul
County · 559 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: İstanbul'da 2008 yılında yapılan düzenlemeyle, 6 ayrı ilk kademe belediyesi birleştirilerek kurulmuştur. İstanbul'un yüzölçümü bakımından 4. büyük ilçesidir.

2. Ataşehir

İstanbul
County · 1293 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: 2008 yılındaki düzenlemeyle ilçe statüsüne kavuşmuştur. Üsküdar'a bağlı 3, Kadıköy'e bağlı 7, Ümraniye'ye bağlı 3, Samandıra'ya bağlı 1 mahallenin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur.

Avcılar is one of İstanbul'un İlçeleri.

3. Avcılar

Türkiye
County · 1036 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: 1992 yılında Bakırköy'den ayrılarak ilçe hâline getirildi. TEM ve D100 karayollarının içinden geçtiği ilçede köy yerleşimi bulunmamaktadır. Baca selengkapnya.

Bağcılar is one of İstanbul'un İlçeleri.

4. Bağcılar

İstanbul
County · 358 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: 1992 yılında Bakırköy'den ayrılarak ilçe yapılan yerlerden biridir. Bugün en önemli karayollarının içinden geçtiği Bağcılar, İstanbul'un en kalabalık ilçesidir. Baca selengkapnya.

Bahçelievler is one of İstanbul'un İlçeleri.

5. Bahçelievler

İstanbul
County · 1556 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: 1992 yılında bağlı bulunduğu Bakırköy'den ayrılarak ilçe yapılan Bahçelievler D100 karayoluna ve havalimanına yakınlığı nedeniyle hızla gelişmiştir. Baca selengkapnya.

Bakırköy is one of İstanbul'un İlçeleri.

6. Bakırköy

İstanbul
County · 1055 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: İstanbul'un en köklü ilçelerinden biri olan Bakırköy, 1992 yılındaki düzenlemelere değin İstanbul'un en büyük ilçelerindendi. Baca selengkapnya.

Başakşehir is one of İstanbul'un İlçeleri.

7. Başakşehir

İstanbul
County · 540 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: İstanbul'daki en yeni yerleşim bölgelerinden biridir. Bölgenin giderek artan nüfusu göz önüne alınarak 2008 yılında çevre ilçelerden alınan bazı mahallelerle Başakşehir ilçesi oluşturuldu. Baca selengkapnya.

8. Bayrampaşa

İstanbul
County · 1095 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: 1990 yılında Eyüp'ten ayrılarak ilçe hâline getirildi. Tarihî yarımadaya yakınlığı nedeniyle hızla büyüyen Bayrampaşa Topkapı'dan kaldırılan İstanbul Otogarı'nın da yeni adresi oldu. Baca selengkapnya.

Beşiktaş is one of İstanbul'un İlçeleri.

9. Beşiktaş

İstanbul
County · 2068 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: İstanbul'un en seçkin semtlerinden olan Beşiktaş 1930 yılında Beyoğlu'ndan ayrılarak ilçe yapıldı. İstanbul'un ulaşım, eğitim ve ticaret alanında en işlek noktalarındandır. Baca selengkapnya.

10. Beykoz

İstanbul
County · 319 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: 1930'a değin Üsküdar'a bağlı olan Beykoz bu tarihte ayrı ilçe yapıldı. İç göç ile hızla büyüyen Beykoz'da bugün yerleşimin genelde Boğaz kıyılarında yoğunlaştığı görülmektedir.

Beylikdüzü is one of İstanbul'un İlçeleri.

11. Beylikdüzü

İstanbul
County · 1685 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: 2008 yılındaki düzenlemelerle ilçe hâline getirilen Beylikdüzü büyük ölçüde Büyükçekmece ilçesine bağlı belde belediyelerinin derlenmesiyle oluşturuldu. Baca selengkapnya.

Beyoğlu is one of İstanbul'un İlçeleri.

12. Beyoğlu

İstanbul
County · 392 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: İstanbul'un en köklü ilçelerinden olan Beyoğlu Eski İstanbul'da Suriçi'nin ardından ikinci bir şehir merkezi durumundaydı. Bugün de İstanbul'un en işlek merkezlerine ev sahipliği yapıyor. Baca selengkapnya.

Büyükada is one of İstanbul'un İlçeleri.

13. Büyükada

İlçe Merkezi, Adalar, İstanbul
Pulau · Nizam · 1357 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: Tarihi ve doğal güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biridir. Adanın en yüksek tepesinde Aya Yorgi Kilisesi ve Aya Yorgi Manastırı bulunmaktadır. Baca selengkapnya.

Büyükçekmece is one of İstanbul'un İlçeleri.

14. Büyükçekmece

İstanbul
County · 514 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: Büyükçekmece Gölü'nün Marmara Denizi'yle birleştiği bölgede gelişen Büyükçekmece, 1987 yılında Çatalca'dan ayrılarak ilçe hâline getirildi. Baca selengkapnya.

Çatalca is one of İstanbul'un İlçeleri.

15. Çatalca

Türkiye
County · 217 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: İstanbul'un yüzölçümü olarak en büyük ilçesi olan Çatalca Osmanlı döneminde de ayrı bir kazaydı. Nüfus olarak Adalar ve Şile'den sonra İstanbul'un en seyrek nüfuslu ilçelerinden biridir. Baca selengkapnya.

Çekmeköy is one of İstanbul'un İlçeleri.

16. Çekmeköy

İstanbul
County · 763 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: Ömerli, Alemdağ ve Taşdelen beldelerinin biraraya getirilmesiyle 2008 yılında Çekmeköy ilçesi oluşturulmuştur. Baca selengkapnya.

Esenler is one of İstanbul'un İlçeleri.

17. Esenler

İstanbul
County · 327 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: Cumhuriyet dönemine değin büyük Rum köylerine ev sahipliği yapan Esenler önceleri Bakırköy'e bağlıyken Bayrampaşa ilçe yapılınca buraya katıldı. Daha sonra 1993 yılında ayrı bir ilçe hâline getirildi. Baca selengkapnya.

Esenyurt is one of İstanbul'un İlçeleri.

18. Esenyurt

İstanbul
County · 358 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: Kıraç, Yakuplu, Avcılar ve Bahçeşehir'e bağlı mahallelerin derlenmesiyle 2008 yılında ilçe hâline getirilen Esenyurt önemli karayollarının birleştiği bir noktada yer alır. Baca selengkapnya.

Eyüp is one of İstanbul'un İlçeleri.

19. Eyüp

İstanbul
County · 169 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: 1936 yılında Fatih ve Beyoğlu ilçelerine bağlı bölgelerin birleştirilmesiyle kurulan Eyüp ilçesi İstanbul'un önemli tarihî merkezlerinden biridir. Baca selengkapnya.

Fatih is one of İstanbul'un İlçeleri.

20. Fatih

İstanbul
County · 1015 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: İstanbul'un tarihî merkezi olan ilçe, turizm ve ekonominin en canlı olduğu noktalardandır. 2008 yılında Eminönü ilçesi feshedilerek Fatih'e katıldı ve tarihî yarımadada tek bir ilçe oluşturuldu. Baca selengkapnya.

Gaziosmanpaşa is one of İstanbul'un İlçeleri.

21. Gaziosmanpaşa

İstanbul
County · 254 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: Gaziosmanpaşa ilçesi 1963 yılında Eyüp ve Çatalca ilçelerinden alınan bölgelerin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Baca selengkapnya.

Güngören is one of İstanbul'un İlçeleri.

22. Güngören

İstanbul
County · 335 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: 1992 yılında Bakırköy'den ayrılarak kurulan Güngören, İstanbul'un en küçük yüzölçümlü ilçesidir. Önceleri yalnızca birkaç köyden ibaret olan Güngören bölgesi göçlerle giderek büyüdü. Baca selengkapnya.

Kadıköy is one of İstanbul'un İlçeleri.

23. Kadıköy

İstanbul
County · 2880 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: Anadolu Yakası'nın en eski yerleşim birimlerinden biri olup bugün de yakanın en işlek noktası durumundadır. Pek çok nezih semte ev sahipliği yapan ilçede Osmanlı döneminden kalma yapılara rastlanır. Baca selengkapnya.

24. Kağıthane

İstanbul
County · 339 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: 1987 yılında Şişli'den ayrılarak ayrı ilçe yapılan Kâğıthane O-1 ve O-2 yolları arasında kuruludur. Engebeli bir arazi üstüne yayılan ilçe son yıllarda iç göçle büyük nüfus artışı yaşamıştır. Baca selengkapnya.

Kartal is one of İstanbul'un İlçeleri.

25. Kartal

İstanbul
County · 607 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: Kartal, 1928 yılında bağlı bulunduğu Üsküdar'dan ayrılarak ilçe hâline getirildi. 1987'de Pendik'in, 1992'de Sultanbeyli ve Maltepe'nin, 2008'de Sancaktepe'nin ilçe yapılmasıyla son biçimini aldı. Baca selengkapnya.

Küçükçekmece is one of İstanbul'un İlçeleri.

26. Küçükçekmece

İstanbul
County · 333 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: D100 ve TEM otoyolları arasında kalan Küçükçekmece adını kıyılarında kurulduğu lagün gölünden almıştır. 1989 yılında Bakırköy'den ayrılarak ayrı ilçe durumuna getirilmiştir. Baca selengkapnya.

27. Maltepe

İstanbul
County · 942 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: Maltepe, 1992 yılında Kartal'dan ayrılarak ilçe yapıldı. Kadıköy'e yakınlığı ile hızla gelişme olanağı bulan ilçenin kuzey kesimlerinde boş araziler görülür. Baca selengkapnya.

Pendik is one of İstanbul'un İlçeleri.

28. Pendik

İstanbul
County · 638 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: Pendik 1987 yılında Kartal'dan ayrılarak ilçe hâline getirildi. Yerleşimin genel olarak O-4 otoyolunun güneyinde yoğunlaştığı ilçenin kuzeyinde köy yerleşimleri görülür. Baca selengkapnya.

Sancaktepe is one of İstanbul'un İlçeleri.

29. Sancaktepe

İstanbul
County · 269 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: 2008 yılında, bölgedeki belde belediyelerinin birleştirilmesi ve çevre ilçelerden mahalle eklenmesiyle kurulan Sancaktepe ilçesi İstanbul'un Anadolu Yakası'ndadır. Baca selengkapnya.

Sarıyer is one of İstanbul'un İlçeleri.

30. Sarıyer

İstanbul
County · 472 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: Sarıyer, Avrupa Yakası'nda Boğaziçi'nin en kuzeydeki ilçesidir. Yerleşimin kıyı şeridi boyunca yoğunlaştığı Sarıyer, İstanbul'un en tarihî semtlerine ev sahipliği yapar. Baca selengkapnya.

Silivri is one of İstanbul'un İlçeleri.

31. Silivri

İstanbul
County · 293 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: Yüzölçümü olarak İstanbul'un en büyük ikinci ilçesi olan Silivri, Çatalca'yla birlikte İstanbul'un en batısında yer alan iki ilçeden biridir. İlçe merkezi deniz kıyısında yer alır. Baca selengkapnya.

Sultanbeyli is one of İstanbul'un İlçeleri.

32. Sultanbeyli

İstanbul
County · 303 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: İstanbul'da Anadolu Yakası'nda yer alan Sultanbeyli, hızla artan nüfus nedeniyle 1992 yılında bağlı bulunduğu Kartal'dan ayrılarak ayrı ilçe yapıldı. Baca selengkapnya.

Sultangazi is one of İstanbul'un İlçeleri.

33. Sultangazi

İstanbul
County · 356 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: Sultangazi, İstanbul'un Avrupa Yakası'nda yer alır. 2008 yılında Gaziosmanpaşa'ya bağlı 14, Eyüp ve Esenler'e bağlı birer mahallenin katılımıyla kuruldu. Baca selengkapnya.

Şile is one of İstanbul'un İlçeleri.

34. Şile

İstanbul
County · 378 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: Karadeniz kıyısında kurulu olan Şile, yüz ölçümü bakımından Anadolu Yakası'ndaki en büyük ilçedir fakat nüfus olarak il genelinde Adalar'dan sonra en düşük nüfuslu ikinci ilçedir. Baca selengkapnya.

Şişli is one of İstanbul'un İlçeleri.

35. Şişli

İstanbul
County · 742 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: 1954 yılında bağlı bulunduğu Beyoğlu'ndan ayrılarak ilçe yapılan Şişli, 1987 yılına dek Kâğıthane'yi de kapsıyordu. Kâğıthane'nin ayrılmasıyla ikiye bölündü ve iki parça arasında bağlantı kalmadı. Baca selengkapnya.

Tuzla is one of İstanbul'un İlçeleri.

36. Tuzla

İstanbul
County · 356 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: Anadolu Yakası'ndaki en uç ilçelerinden olan Tuzla, Marmara Denizi kıyısında yer alır. İlçede yerleşim de kıyı bölgelerde yoğunlaşmıştır. 1992 yılında Pendik'ten ayrılarak ilçe yapılmıştır. Baca selengkapnya.

Ümraniye is one of İstanbul'un İlçeleri.

37. Ümraniye

İstanbul
County · 527 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: Ümraniye'de ilk belediye teşkilâtı 1963'te kuruldu ancak 1980'deki askerî müdahalede bu belediye feshedilerek Üsküdar'a bağlandı. Daha sonra 1987'de bu kez ilçe olarak Üsküdar'dan ayrıldı. Baca selengkapnya.

Üsküdar is one of İstanbul'un İlçeleri.

38. Üsküdar

İstanbul
County · 1270 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: İstanbul'un en köklü yerleşim bölgelerinden olan Üsküdar cumhuriyetin ilk yıllarında Anadolu Yakası'nın tümünü kapsayan ayrı bir ildi. 1926'da İstanbul'un bir ilçesi hâline getirildi. Baca selengkapnya.

Zeytinburnu is one of İstanbul'un İlçeleri.

39. Zeytinburnu

İstanbul
County · 512 tips dan ulasan

Fóursquare TürkiyeFóursquare Türkiye: Tarihî yarımadaya yakınlığından ötürü 1940'lı yıllardan başlayarak hızla büyüyen Zeytinburnu, 1957 yılında bağlı bulundupu Fatih'ten ayrılarak ilçe yapıldı. Baca selengkapnya.